استاد دانشگاه شریف عضو خارجی آکادمی ملی مهندسی آمریکا شد

دکتر سعید سهراب پور عضو هیئت علمی دانشکده ی مهندسی مکانیک، به عنوان عضو خارجی آکادمی ملی مهندسی آمریکا انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی؛ آکادمی ملی مهندسی آمریکا، دکتر سعید سهراب پور، استاد دانشکده ی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف را به عنوان عضو خارجی و به دلیل فعالیتهای ایشان در تثبیت دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یک مرکز عالی و پیشرفته مهندسی و علمی در ایران انتخاب کرده است.
دکتر سهراب‌پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان است و از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۹ رئیس دانشگاه صنعتی شریف بوده ‌است. وی دارای مدرک دکترا در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه برکلی در کالیفرنیا است. ایشان همچنین عضو پیوسته ی فرهنگستان علوم بوده و منتخب چهارمین همایش چهره های ماندگار سال ۱۳۸۳ نیز می باشد.

دانشگاه صنعتی شریف، برترین دانشگاه صنعتی کشور در رتبه بندی وبومتریکس ۲۰۱۹

در نظام رتبه بندی جهانی وبومتریکس سال ۲۰۱۹، دانشگاه صنعتی شریف رتبه ی اول دانشگاههای صنعتی و رتبه سوم دانشگاه‌های کشور را به خود اختصاص داد.

به گزارش روابط عمومی؛ دانشگاه صنعتی شریف در تازه ترین رتبه‌بندی جهانی وبومتریکس ۲۰۱۹، رتبه سوم دانشگاههای کشور و رتبه نخست دانشگاههای صنعتی را به خود اختصاص داده است.
همچنین در رتبه بندی US News 2019، دانشگاه صنعتی شریف رتبه نخست دانشگاه های فنی- مهندسی کشور و رتبه ی ۹۴ قاره ی آسیا را کسب نموده است.
در رتبه بندی دانشگاهی Round 2019 (که توسط آژانس رتبه بندی RUR ارائه می شود) نیز، دانشگاه شریف توانسته است رتبه دوم کشور و رتبه نخست دانشگاه های فنی – مهندسی کشور را کسب و در رتبه ۲۹۹ دانشگاههای دنیا قرار گیرد.

اطلاعیه:تسهیل نحوه پذیرش مجموعه ورزشهای آبی دانشگاه

نظر به لزوم احراز هویت افراد مجاز به استفاده از خدمات مجموعه ورزشهای آبی دانشگاه و به منظور  تسهیل این امر از این پس پذیرش صرفا از طریق سامانه پذیرش استخر امکان پذیر است. شایسته است در صورت تمایل به استفاده از خدمات این مجموعه،اطلاعات ثبت شده خود و افراد تحت تکفل تان را در قسمت اطلاعات شخصی وبسایت مدیریت امور اداری، ملاحظه و در صورت نیازتکمیل نمایید.

لازم به توضیح است که اضافه کردن عکس پرسنلی افراد در فرم اطلاعات شخصی اختیاری می‌باشد و نیاز به ارائه هر گونه مدرک شناسایی هنگام مراجعه را رفع می نماید و پذیرش تنها از طریق اعلام کد ملی انجام خواهد شد.

همچین هر یک از همکاران میتوانند تاریخچه استفاده خود و افراد تحت تکفل شان از مجموعه  فوق را در وبسایت مدیریت امور اداری (آیین نامه ها،فرم ها،فرآیندها>  فرمهای الکترونیک>تاریخچه استفاده از استخر)مشاهده نمایند.

اهدای «مدال ۲۰۱۹ جامعه زلزله شناسی آمریکا» به یک دانش آموخته ی دانشگاه صنعتی شریف

دکتر یوسف بزرگ نیا، دانش آموخته ی دانشکده ی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف موفق به کسب مدال ۲۰۱۹ جامعه زلزله شناسی آمریکا شد.

به گزارش روابط عمومی؛ دکتر یوسف بزرگ نیا، دانش آموخته ی دانشکده ی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و استاد ایرانی دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس به عنوان برنده مدال «بروس بولت» در سال ۲۰۱۹ انتخاب شد.

این نشان علمی توسط کنسرسیوم سیستم های رصد جنبش های قوی (COSMOS)، موسسه تحقیقات مهندسی زلزله (EERI) و جامعه زلزله شناسی آمریکا به این استاد نام آور مهندسی عمران و محیط زیست که کمک های شایانی در زمینه مدل های حرکتی زمین لرزه، تجزیه و تحلیل خطر لرزه و ساختار مهندسی زلزله کرده تعلق گرفته است.

این مدال، اوایل مارس در نشست سالانه موسسه تحقیقات مهندسی زلزله در ونکوور کانادا به بزرگ نیا اعطا می شود.

دکتر بزرگ نیا به عنوان یک دانشمند پیشرو در زمینه مدل سازی و مهندسی زلزله، هدایت پروژه های تحقیقاتی بزرگ در زمینه توسعه مدل های جنبش زمین در زلزله را که برای تحلیل های لرزه ای در سراسر دنیا استفاده می شوند بر عهده داشته و همچنین چندین سال مدیر مرکز تحقیقات مهندسی زلزله اقیانوس آرام بوده که یک مرکز تحقیقاتی چند دانشگاهی است.

استاد بزرگ نیا مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه صنعتی شریف و مدرک کارشناسی ارشد و دکتری خود را از دانشگاه برکلی دریافت کرده است. در سال ۲۰۰۴ دکتر بزرگ نیا و پروفسور Vitelmo V. Bertero یک کتاب ۱۱۰۰صفحه ای تحت عنوان «مهندسی زلزله، از مهندسی زلزله شناسی به مهندسی مبتنی بر عملکرد» چاپ کردند.

وی که چند سالی سردبیر همکار Bulletin of Seismological Society of America بوده در حال حاضر سردبیر مجله مشهور مهندسی زلزله Spectra است.

دکتر بزرگ نیا با بیان این که شخصا، بروس بولت را الگوی خود می داند دریافت مدال یادبودی به نام این دانشمند بزرگ را افتخاری بزرگ برای خود توصیف کرده است.

دوره آموزشی تصمیم گیری – انتخاب های سخت و حساس برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد شریف، رویداد علمی آموزشی “تصمیم‌گیری-انتخاب‌های سخت و حساس” با حضور دکتر محمد تقی عیسایی عضو هیئت علمی و رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، با همراهی مهندس شاهین حقی در تاریخ ۶دی ماه با حضور ۱۲ دانشپذیر در دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید.

برخی عناوین مطرح شده در این رویداد به شرح ذیل است:

 • انواع تصمیم گیری و اقتضائات آن در شرایط متفاوت محیطی و کسب و کار
 • سیستم‌های تفکر دوگانه و سوگیری‌های ذهنی در تصمیم‌گیری
 • تصمیم‌گیری در شرایط دشوار (Complicated) و توصیه‌هایی برای بهبود آن
 • تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده (Complex) و توصیه‌هایی برای بهبود آن

حمایت بنیاد شریف از دومین همایش ملی شناسایی و پرورش مدیران آینده

سازمان‌ها امروزه با چالش‌هایی در زمینه انتخاب برای سطوح رهبری مواجه هستند. داده‌های بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهند استخدام سطح رهبری در یک سازمان، بسیار اهمیت دارد چرا که این افراد، فرهنگ سازمان را مدیریت می‌کنند و تصمیمات استراتژیک می‌گیرند که می‌تواند باعث رشد یا شکست سازمان شود.

دومین همایش ملی شناسایی و پرورش مدیران آینده فرصتی مناسب برای بالا بردن سطح دانش مدیران و آشنایی آن‌ها با روش‌های ارزیابی و توسعه مدیران و همچنین ارتقای مهارت‌های ارزیابان کانون های ارزیابی است.

بنیاد شریف به عنوان حامی معنوی دومین همایش ملی شناسایی و پرورش مدیران آینده از علاقمندان به این همایش که ۱۲ دی ماه در سالن همایش‌های بین‌المللی کتابخانه ملی ایران برگزار می شود دعوت می نماید.

لازم به ذکر است شرکت کنندگان در صورت ثبت نام از طریق #بنیاد_شریف از ۵۰ درصد تخفیف برخوردار خواهند بود.

اطلاعات بیشتر: http://yon.ir/RM9SK

تماس با بنیاد شریف: ۶۶۰۸۲۸۱۰

افتتاح چهارمین نمایشگاه خانواده فناوری شریف و اقتصاد دانش بنیان

چهارمین نمایشگاه خانواده فناوری شریف و اقتصاد دانش همزمان با هفته ی پژوهش و فناوری در دانشگاه صنعتی شریف آغاز به کار کرد.

و اقتصاد دانش بنیان با حضور جمعی از مسئولین و متولیان توسعه فناوری در دانشگاه صنعتی شریف افتتاح شد. این نمایشگاه طی روزهای ۲۷ الی ۲۹ آذر ماه در سالن استاد جباری برپا خواهد بود.
این نمایشگاه با همت مرکز رشد فناوری های پیشرفته ی دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردیده و در آن برنامه های متنوعی جهت هم‌افزایی و استفاده از تجربیات و توانمندی های این شرکت ها از جمله برگزاری جلسات مذاکرات B2B، ایجاد ارتباطات مشترک برای یافتن همکاران صنعتی و سایر فرصتهای قابل ارائه و همچنین بازدید خانواده شریف تدارک دیده شده است.
چهارمین نمایشگاه خانواده فناوری شریف و اقتصاد دانش بنیان با هدف ارائه دستاوردها و توانمندی های شرکت های برخواسته از شریف با تاکید بر محورهای سلامت، انرژی، محیط زیست، فناوری اطلاعات، نفت، حمل و نقل و صنعت، فضای مناسبی را جهت ارایه دستاوردهای فناورانه شرکت ها فراهم آورده است. این نمایشگاه از امروز سه شنبه ۲۷ آذرماه لغایت پنج شنبه ۲۹ آذرماه به مدت سه روز از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ پذیرای عموم بازدید کنندگان خواهد بود.

دانشگاه شریف رتبه ی نخست بیست و سومین المپیاد علمی و دانشجویی کشور را کسب کرد

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند با کسب چهارده مدال، رتبه ی نخست بیست و سومین المپیاد علمی و دانشجویی کشور را به خود اختصاص دهند.

به گزارش روابط عمومی؛ در مراسمی که امروز دوشنبه ۲۶ آذرماه با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید از برگزیدگان بیست و سومین المپیاد علمی و دانشجویی کشور تقدیر شد.
بر اساس این گزارش؛ دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف با کسب ۳ مدال طلا، ۸ مدال نقره و ۳ مدال برنز موفق شدند همچون سال گذشته رتبه ی نخست بیست و سومین المپیاد علمی و دانشجویی کشور را به خود اختصاص دهند.
شایان ذکر است پس از دانشگاه صنعتی شریف دو دانشگاه تهران و فردوسی مشهد رتبه‌های دوم و سوم بیست و سومین المپیاد علمی و دانشجویی کشور را کسب نمودند.
بر اساس اعلام دبیر این المپیاد علمی، برای برگزیدگان این المپیاد دو نوع تسهیلات وجود دارد که یکی مربوط به بنیاد ملی نخبگان و دیگری مربوط به وزارت علوم است. براساس تسهیلات وزارت علوم رتبه‌های اول تا ۱۵ می‌توانند بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها پذیرفته شوند. از ۷۲ نفر برگزیده نهایی بیست‌وسومین المپیاد علمی دانشجویی ۶۲ نفر در مقطع کارشناسی ارشد به دانشگاه‌ها معرفی شده‌اند.

گفتنی است؛ بیست‌وچهارمین المپیاد علمی دانشجویی کشور سال آینده برگزار می‌شود و اکنون ثبت‌نام آزمون متمرکز هم‌زمان با آزمون کارشناسی ارشد صورت گرفته است. مرحله نهایی این المپیاد اواخر تیرماه سال آینده برگزار می‌شود.

اسامی برگزیدگان

جلسه هیئت امنای بنیاد شریف برگزار شد

برگزاری جلسه هیئت‌امنای بنیاد شریف در روز یکشنبه ۱۸ آذرماه سال جاری با حضور برخی از مسئولین و خیرین دانشگاه

به گزارش روابط عمومی؛ جلسه نشست خیرین دانشگاه در محل سالن شورای ریاست و با محوریت انتخاب اعضای هیئت‌امنای بنیاد شریف برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر فتوحی ریاست دانشگاه طی سخنانی با تأکید بر پنجاه و سومین سالروز تأسیس دانشگاه صنعتی شریف به تاریخچه تأسیس بنیاد شریف اشاره کرد و افزود: دانشگاه صنعتی شریف جز اولین دانشگاه‌هایی بوده که توانسته اقدام به تأسیس بنیاد نماید.

وی همچنین خاطرنشان کرد: لازم است اقدامات مناسب صورت پذیرد تا بنیاد شریف به‌عنوان موفق‌ترین بنیاد در بین دانشگاه‌های کشور تبدیل شود. همچنین به دنبال تجدید ساختار در بنیاد شریف هستیم تا بدین‌وسیله اهداف دانشگاه را محقق سازیم.

در ادامه این نشست دکتر غفرانی مدیرعامل بنیاد شریف طی سخنانی افزود: به دنبال بهبود شرایط در بنیاد شریف هستیم و باید با مدیریت هزینه‌ها، اصلاح زیرساخت‌ها، ارتقای اثربخشی و … بتوانیم به این مهم دست پیدا کنیم.
وی به اقدامات مهم بنیاد در سال اخیر اشاره کرد و افزود: معرفی بنیاد شریف در وب‌سایت ۱۸ سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران، راه‌اندازی نهادهای حمایتی از دانشگاه در میان حامیان دانشگاه صنعتی شریف در خارج از کشور، همکاری با وزارت خارجه از طریق انجمن فارغ‌التحصیلان و سایر نهادهای وابسته، همکاری با میر بیزینس بانک (بانک ملی ایران) شعبه آسترخان روسیه ازجمله مهم‌ترین اقدامات بنیاد شریف در این زمینه بوده است.
وی تنظیم ۵۰ سند حقوقی در قالب قرارداد، تفاهم‌نامه و موافقت و همچنین همکاری مشترک با پژوهشگاه نیرو را ازجمله مهم‌ترین فعالیت‌های حقوقی اخیر در بنیاد شریف نام برد.

برگزاری رویداد آموزشی یادگیری ماشینی

رویداد آموزشی یادگیری ماشینی با حضور جناب آقای دکتر عباس حیدرنوری عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شریف و آقای علیرضا آقامحمدی دانشجوی دکترای دانشکده در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شریف، این رویداد علمی-آموزشی در تاریخ ۸-۹ آذر و ۱۵-۱۶ آذر در دانشکده کامپیوتر به مدت ۲۰ ساعت برگزار شد.

برخی عناوین مطرح‌شده در رویداد به شرح زیر است:

 • مقدمه‌ای بر یادگیری ماشینی
 • یادگیری با نظارت، طبقه‌بندی با استفاده از الگوریتم KNN، روش‌های مختلف محاسبه فاصله، درخت تصمیم، مسئله تقریب تابع
 • یادگیری بی نظارت، خوشه‌بندی با استفاده از K-Means، خوشه‌بندی سلسله مراتبی
 • کاهش ابعاد، آشنایی با PCA، آشنایی با SVD
 • ماشین برداری پشتیبانی
 • نحوه ارزیابی مدل، مفهوم بیش برازش و زیربرازش
 • معیارهای ارزیابی، دقت، یادآوری، صحت ROC، ماتریس برخورد