کسب رتبه ی سوم مسابقات بین المللی AIAA توسط دانشجویان دانشگاه شریف

تیم Shadx از دانشکده ی مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف موفق شد در مسابقات بین المللی و معتبر AIAA رتبه سوم را به خود اختصاص دهند.

به گزارش روابط عمومی؛ تیم Shadx از دانشکده ی مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف با راهنمایی های دکتر سیدمحمدباقر ملائک موفق شد در مسابقات بین المللی و معتبر AIAA رتبه سوم را به خود اختصاص دهند.

بنا بر این گزارش؛ انستیتو هوانوردى و فضانوردى آمریکا (AIAA: American Institute of Aeronautics and Astronautics) سازمانی پیشرو در عرصه ی هوافضا و بزرگترین انجمن تخصصی مرتبط با هوانوری و فضانوردیست که در سال ۱۹۶۳ از ادغام جامعه ی موشکی آمریکا (تاسیس شده در ۱۹۳۰) و جامعه ی دانش هوافضایی آمریکا (ایجاد شده در سال ۱۹۳۳)، تشکیل شد. این موسسه در حال حاضر بیش از ۳۰ هزار عضو در ۸۸ کشور دنیا، ۹۵ عضو شرکتی و در بسیاری از دانشگاه های آمریکا و جهان شاخه های دانشجویی دارد.
‏ این انستیتو (AIAA) براى تشویق دانشجویان به تجربه فضاى صنعتى و واقعى، هرساله مسابقات طراحى را در رده ی کارشناسى و تحصیلات تکمیلی در موضوعات مختلف به صورت گروهى و انفرادى برگزار مى کند و همه ساله از دانشگاه هایى چون DELFT، Georgia Tech ، Virginia Tech، University of Kansas و Toronto تیم هایى براى شرکت در آن به رقابت مى پردازند.
گفتنی ست؛ امسال دو تیم از دانشکده ی مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف با نام هاى شداِکس (ShadX: Sharif Aircraft Design Experts) و هایفایند (Hyfind) با حمایت و نظارت دکتر ملائک، به ترتیب در مسابقات طراحی هواپیما با موضوع “طراحى هواپیماى جت آموزشی پیشرفته” در رده تحصیلات تکمیلى و “طراحی هواپیمای هوانوردی عمومی هیبریدی-الکتریکی” در رده کارشناسی شرکت نمودند و پس از ٨ ماه تلاش بى وقفه، برای سومین بار در تاریخ دانشکده ی مهندسی هوافضا هر دو تیم موفق به ثبت به موقع پروپوزال طراحى خود شدند که در سه سال سابقه شرکت در این مسابقات، به نوبه خود حائز اهمیت است.
پس از بررسى و داوری پروپوزال هاى تمام تیم ها، تیم شداکس (ShadX) که اکثریت اعضای آن از دانشجویان مقطع کارشناسى بودند، موفق شد از بین ۹ تیم از ۷ دانشگاه مختلف در سراسر دنیا که موفق به ارائه یا submit طرح خود شده بودند، مقام سوم را کسب کند.
شایان ذکر است؛ سید رضا فتاحی معصوم (کارشناسی ارشد)، امیر حاجیزاده (کارشناسی ارشد)، زهرا کمانکش (کارشناسی ارشد)، محمد حسن ثابتی (کارشناسی ارشد)، میلاد غیبی (کارشناسی)، اشکان باقر زاده (کارشناسی)، فرید رسولی (کارشناسی)، امیر جهانبخش (کارشناسی)، سینا نظیفی (کارشناسی)، محمد بیگی (کارشناسی) و مهسا عباس زاده نخست (کارشناسی) اعضای تیم ShadX هستند که با راهنمایی های دکتر ملائک موفق به کسب این رتبه شدند.

استادیار دانشگاه شریف در جمع هیات ویراستاران مجله معتبر Physics Letters A

دکتر لاله معمارزاده عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف درجمع هیات ویراستاران مجله معتبر فیزیکز لترز آ (Physics Letters A) قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی؛ دکتر معمارزاده استادیار دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف که در زمینه اطلاعات کوانتومی به پژوهش می پردازد عضو هیات ویراستاران فیزیکز لترز آ شده است. این مجله در حوزه های بین رشته ای فیزیک، فیزیک ماده چگال، اطلاعات کوانتومی، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، فیزیک آماری، سیستم های پیچیده، بیوفیزیک و … منتشر می شود.
خاطرنشان می شود؛ هیات ویراستاران هر مجله از بین افراد شاخص و فعال با اعتبار بین المللی در یک یا چند زمینه تحقیقاتی برگزیده می شوند که وظیفه انتخاب و داوری اولیه مقاله های ارایه شده به مجله های تخصصی را دارند.
گفتنی است که گروه اطلاعات کوانتومی دانشکده فیزیک متشکل از اعضایی همچون دکتر کریمی پور، دکتر رضاخانی و دکتر رییسی به همراه خانم دکتر معمارزاده قریب به دو دهه بعنوان اولین و بزرگترین گروه پژوهشی اطلاعات کوانتومی کشور در دانشکده فیزیک به تحقیق در این زمینه جذاب علمی می پردازند که اخیرا در کشور مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. همچنین دکتر معمارزاده عضو وابسته مرکزتحقیقات بین المللی فیزیک نظری ICTP تریسته ایتالیا، در پژوهش های تخصصی شان به بررسی ویژگی های کانال های کوانتومی، سیستم های چندپیکره کوانتومی و سیستم های کوانتومی باز می پردازد.

مراسم اهدای خورشید تابان ژاپن به استاد دانشگاه صنعتی شریف

در مراسمی نشان خورشید تابان، انوار زرین به همراه نقش گل از سوی دولت ژاپن به پاس فعالیتهای فرهنگی و علمی به دکتر رضا یوسفی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اعطا شد.

به گزارش روابط عمومی، در مراسمی که روز دوشنبه ۱۹ شهریورماه در سفارت ژاپن در تهران برگزار گردید، نشان خورشید تابان از سوی دولت ژاپن به دکتر رضا یوسفی استادیار مرکز کارگاههای آموزشی دانشگاه صنعتی شریف اعطا شد.
بر اساس این گزارش، این جایزه اردیبهشت ماه سال جاری به ایشان تعلق گرفت. وی تنها ایرانی است که در میان ۱۴۰ دریافت کننده خارجی، موفق به دریافت نشان خورشید تابان، انوار زرین به همراه نقش گل (کیوکو جیتسو شوجوشو به زبان ژاپنی) شده است.
دکتر یوسفی سمت های مختلف از جمله رییس کانون دانش آموختگان ژاپن در ایران، داشته که این کانون از جمع ایرانی هایی که با دریافت بورس دولت ژاپن در این کشور درس خوانده اند تشکیل شده است. وی همچنین رایزن فرهنگی و فناوری علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن بوده است.
در دوره تصدی یوسفی به عنوان رییس کانون دانش آموختگان ژاپن در ایران طی سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ وی به عنوان داور امتحان بورسیه دولت ژاپن و مشاور برای ایرانی هایی که تمایل به درس خواندن در ژاپن داشتند در پیشبرد روابط عمومی دوجانبه سهم داشته است.
علاوه بر این وی در زمان انتصابش به عنوان رایزن فرهنگی و فناوری علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران طی سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ در پیشبرد روابط فرهنگی به ویژه در زمینه سینما سهیم بوده و جشنواره سینمایی «عشق و صلح هیروشیما – ایران» که یوسفی یکی از برگزارکنندگان این جشن بوده تاکنون هرسال در ژاپن برگزار شده است.

بازدید گروهی از رایزنان وزارت امور خارجه از دانشگاه صنعتی شریف

گروهی از رایزنان وزارت امور خارجه ضمن حضور در دانشگاه صنعتی شریف…

برگزارى نهمین نمایشگاه‌کار دانشگاه صنعتى شریف در مهرماه

نهمین نمایشگاه‌کار دانشگاه صنعتی شریف با هدف ایجاد زمینه ارتباط مستقیم صنعت و دانشگاه و شناسایی علایق و استعدادها، مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی؛ نهمین نمایشگاه‌کار دانشگاه صنعتی شریف در روزهای ۲۲ الی ۲۴ مهرماه سال جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد گردید.
بنابراین گزارش؛ نمایشگاه‌کار، رویدادی است که تعداد زیادی از جویندگان‌کار و شرکت‌ها به منظور تبادل اطلاعات در رابطه با مشاغل مورد نیاز و معرفی شرکت‌هایشان در آن حضور خواهند داشت.
دکتر محمد شریف خانی دبیر نهمین نمایشگاه‌کار دانشگاه صنعتی شریف در این خصوص گفت: امروزه با استفاده از آموزه‌های جهانی به وضوح ضرورت دارد اقتصاد و بازار کار کشور توجه ویژه ای به نیروی انسانی داشته باشد تا زمینه برای خلاقیت تولید محصول یا ارائه خدمتی جدید به مردم فراهم گردد و در این مسیر سطح خدمات‌رسانی به جامعه ارتقاء یابد.
وی گفت: یکی از وظایف اصلی صنعت که در اینجا صاحبان کسب و کار نامیده می شوند این است که پروژه ای با هدف روش‌های جدید اطلاع‌رسانی نیازهای محیط‌های کار و اجتماع به کارجویان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان تعریف کنند، ضمنا لازم است شرایطی فراهم شود تا کارآفرینان کشور شناسایی شده و با استفاده از مدل‌های پیشنهادی شرایط توسعه فضای کسب و کار را در کشور فراهم نماییم .
دکتر شریف خانی اذعان داشت: از طرفی جذب کارجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در بازار کار منوط به داشتن توانایی‌ها و ویژگی‌هایی می‌باشد که بخشی از آن‌ها باید در طول دوران تحصیل در دانشگاه ایجاد گردد. بنظر می‌رسد عدم تناسب بین فرایندها و مواد آموزشی رشته‌های تحصیلی موجود در دانشگاه‌ها با مهارت‌ها و توانایی‌های مورد نیاز بازار کار، مهمترین عامل موفق نبودن فارغ‌التحصیلان در کاریابی و اشتغال می‌باشد و علاوه بر این مورد، برخی از عوامل بیرونی که خارج از حوزه فعالیت و کنترل نظام آموزش عالی می‌باشد بر اشتغال فارغ‌التحصیلان نیز تاثیر بسزایی دارند. نمایشگاه‌کار می‌تواند بستری برای پر کردن این خلاء باشد.
دبیر نمایشگاه‌کار در ادامه خاطرنشان کرد؛ رفع عواملی که مانع اشتغال کارجویان به ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی می‌شوند از یک سو و نبود بستری مناسب برای تقابل مستقیم کارفرمایان و کارجویان به عنوان روشی جدید در اطلاع‌رسانی نیازهای محیط‌های کار و اجتماع از سویی دیگر، دانشگاه صنعتی شریف را بر آن داشت تا اقدام به بر پایی دومین نمایشگاه‌ملی‌کار و آموزش (Job Fair & Training) در بهمن ۹۷ نماید.
وی افزود: هدف این نمایشگاه و کارگاه‌های آموزشی، در وهله اول معرفی فرصت‌های شغلی موجود برای کارجویان است و در مراحل بعدی معرفی شرکت‌ها، معرفی کسب و کار جدید، ایده دادن به کارجویان و تازه فارغ التحصیلان برای یافتن شغل آینده، نحوه تعامل و ارتباط با صنعت و … می‌باشد. از طرفی اینگونه نمایشگاه‌ها فرصت مناسبی را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها فراهم می‌آورد تا با تعداد زیادی از نیروهای جویای کار ملاقات کرده و در یک فضای رقابتی نسبت به جذب نفرات مورد نظر خویش اقدام نمایند.
دکتر شریف خانی در ادامه؛ معرفی فرصت‌های شغلی موجود در بازار‌کار، رویارویی مستقیم کارجو و کارفرما، امکان جذب نیرو توسط کارفرمایان،
آشنایی با انتظارات و مهارت‌های مورد نیاز کارفرمایان، معرفی کارفرمایان و کارآفرینان موفق جامعه در قالب شرکت‌های کارآفرین، معرفی سازمان‌ها و ادارات مرتبط و نیمه‌مرتبط با رشته‌تحصیلی، شناسایی علایق و استعدادها (خودشناسی شغلی)، آشنا شدن کارجویان، دانشجویان و تازه فارغ التحصیلان با طیف متنوع مهارت‌های شغلی، برپایی کارگاه‌های آموزشی کار و کاریابی، گسترش خدمات مشاوره‌ شغلی و استفاده از مشاوران متخصص، ایجاد نشریه‌های شغلی در بازار‌کار و ایجاد یک محیط جدید و انگیزشی برای تعامل بیشتر کارجو و کارفرما را از جمله مهمترین اهداف برپایی این نمایشگاه دانست.
دبیر نهمین نمایشگاه‌کار دانشگاه صنعتی شریف در ادامه گفت: استخدام، آموزش و کارآموزی، مراکز دولتی، کارآفرینی و خدمات شغلی چهار محور اصلی برپایی این نمایشگاه خواهد بود.
دکتر شریف خانی یادآور شد؛ اینگونه نمایشگاه‌ها فرصت مناسبی را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها فراهم می‌آورد تا با تعداد زیادی از نیروهای جویای کار ملاقات کرده و در یک فضای رقابتی نسبت به جذب نفرات مورد نظر خویش اقدام نمایند.
وی در پایان صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: بازدید از نمایشگاه‌کار برای عموم در صورت ثبت‌نام در سایت نمایشگاه، رایگان است و علاقه‌مندان می‌توانند جهت حضور در نمایشگاه در وب سایت این نمایشگاه به آدرسhttp://jobfair.sharif.ir ثبت نام کنند.
شایان ذکر است؛ نمایشگاه‌کار دانشگاه صنعتی شریف بصورت فصلی و یا سالیانه برگزار می‌گردد و می‌توان از آن بعنوان نمایشگاه فرصت‌های شغلی یاد کرد به نحوی که فرصت‌های فراوان کاری و کارآفرینی در اکثر زمینه‌های تحصیلی برای دانشجویان و تازه فارغ التحصیلان ارائه می شود.

حضور بنیاد شریف در گردهمایی فصلی فارغ التحصیلان دوره های اول دانشگاه

مدیرعامل بنیاد شریف در جلسه گردهمایی فصلی گروهی از فارغ التحصیلان دوره های اول دانشگاه صنعتی شریف که تحت عنوان “نشست شریف” برگزار گردید به تشریح ویژگی های دانشگاه های نسل چهارم و کاربردهای آن در دانشگاه های شاخص دنیا پرداخت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شریف، در این نشست که در ۲۴ مرداد ماه ۹۷ در مرکز پژوهشگاه نیرو برگزار گردید مدیرعامل بنیاد شریف به تشریح فعالیت های صورت گرفته بمنظور حمایت از دانشگاه جهت گذار به دانشگاه نسل چهارم و همچنین معرفی خدمات مختلف قابل ارائه توسط این موسسه پرداختند.

در این نشست فصلی تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف نسبت به حمایت از برخی طرح های توسعه ای و مشارکت در گردهمایی ها و نشست هایی که برای این منظور برگزار می گردند ابراز آمادگی نمودند.

کسب مقام نایب قهرمانی تیم شنای دانشگاه صنعتی شریف در مسابقات کشوری

چهاردهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان در تابستان سال جاری، به میزبانی دانشگاه شیراز و با شرکت بیش از ۱۶۲ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی از سراسر کشور برگزار گردید که در این چهارچوب، رقابت های گروه دختران در ۱۱ رشته ورزشی و با حضور ۲۲۰۰ ورزشکار، از ۲۸ تیر تا ۴ مرداد ماه و گروه پسران در ۱۴ رشته ورزشی و با حضور ۲۵۰۰ ورزشکار، از ۱۱ تا ۱۸ مرداد برگزار گردید. در این مسابقات تیم شنای اعزامی دانشگاه موفق به کسب مقام نایب قهرمانی در رشته شنا شد .

به گزارش روابط عمومی بنیاد شریف، کاروان ورزشی دانشگاه صنعتی شریف نیز در ۵ رشته ورزشی با ۳۸ ورزشکار به همراه ۱۰ مربی و سرپرست (مجموع گروه های دختران و پسران) در این رویداد مهم ورزشی شرکت نمود و توانست با کسب بهترین نتیجه در ۲۰ سال اخیر و با شایستگی، با کسب ۷۳ امتیاز، مقام نهم این مسابقات را (در حضور ۱۶۲ دانشگاه) در گروه پسران از آن خود کند. در گروه دختران نیز تیم اعزامی با کسب ۳ امتیاز در رتبه ۳۳ (در حضور ۱۶۲ دانشگاه) قرار گرفت.

در پی کسب مقام نایب قهرمانی تیمی و کسب چندین مدال طلا، نقره و برنز انفرادی تیم شنای اعزامی دانشجویان پسر دانشگاه صنعتی شریف در چهاردهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور در شیراز، مدیر تربیت بدنی دانشگاه صنعتی شریف طی پیامی از مدیریت بنیاد شریف و مجموعه ورزش های آبی شریف قدردانی نمود.

بنابر این گزارش، افشین بناءزاده در بخشی از این پیام با اشاره به اعزام تیم شنای دانشجویان پسر دانشگاه صنعتی شریف به چهاردهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور که به میزبانی دانشگاه شیراز برگزار گردید از بنیاد شریف و همکاران آن در مجموعه ورزش های آبی شریف به سبب ایجاد زمینه مناسب برای رشد استعدادهای ورزشی دانشگاه تقدیر نمود.

تیم شنای دانشجویان پسر دانشگاه صنعتی شریف پیش از این نیز در مسابقات شنای قهرمانی منطقه یک ورزشی کشور موفق به کسب سهمیه شده بود.

دکتر فتوحی در گفتگو با ایرنا:وقف علمی راه اتصال دانشگاه ها با جامعه و مردم

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به ضرورت تنوع بخشی به منابع درآمدی این دانشگاه گفت: وقف علمی به عنوان یکی از این راه ها موجب نزدیک و اتصال دانشگاه و مردم است زیرا میزان رضایتمندی جامعه را از عملکرد مرکز دانش اندوزی نشان می دهد.

دکتر محمود فتوحی در گفتگو با خبرنگار ایرنا ضمن اشاره به تشکیل شورای برنامه ریزی راهبردی دانشگاه صنعتی شریف اواخر سال ۹۳ گفت: این شورا موظف بود برنامه راهبردی آتی دانشگاه را تا سال ۱۴۰۵ و بر اساس سه محور سرامدی در آموزش، سرامدی در پژوهش و فناوری و سرامدی در اثربخشی اجتماعی تدوین کند.

 • تنوع بخشی به منابع درآمدی دانشگاه 
  وی افزود: برای تحقق این اهداف به ویژه دو هدف اول نیاز است که وضعیت مالی و بودجه ای خوبی داشته باشیم و موضوع استقلال نسبی مالی دانشگاه مطرح شد. هر چند دانشگاه شریف دانشگاهی دولتی است؛ بودجه ای که دریافت می کند کافی نیست. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که باید دنبال منابع دیگری برای رسیدن به اهداف خود از جمله ارتقای جایگاه دانشگاه باشیم.
  استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به راه های مختلف برای تامین منابع مالی دانشگاه افزود: ارتباط با صنعت یکی از این راه هاست که به هدف اثربخشی اجتماعی هم کمک می کند. راه حل دیگر حمایت و حفاظت از مالکیت فکری مرتبط با فعالیت های پژوهشی استادان و دانشجویان و تلاش برای تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و کسب درآمد از آن ها است. دانش یا ایده هایی که به محصول تبدیل می شوند و در قالب شرکت های دانش بنیان نوپا به بازار عرضه می شوند.
  وی تاکید کرد: برای این منظور در آخرین جلسه هیات امنای دانشگاه مصوبه ای را گذراندیم تا بتوانیم شرکت یا موسسه ای تاسیس کنیم که سهم دانشگاه از حقوق مالکیت فکری یا ارزش شرکت های دانش بنیان تاسیس شده به کمک دانشگاه را متمرکز حفظ و مدیریت کند.
  دکتر فتوحی یکی دیگر از راه های تامین منابع مالی دانشگاه را ارائه آموزش های تخصصی دانست که از سال های قبل آغاز شده ولی اخیرا به سرعت بیشتری انجام می شود. دوره هایی که منجر به مدرک نمی شوند و هدف آنها ارائه آموزش های تکمیلی و مهارتی به کارشناسان و مدیران سازمان ها و صنعت است.
 • وقف راه اتصال دانشگاه با جامعه و مردم
  عضو پیوسته موسسه بین المللی مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) وقف و کمک های مردمی را از دیگر منابع مالی دانشگاه های دنیا دانست و گفت: این امر سبب می شود دانشگاه علاوه بر کسب درامد با جامعه عمومی و مردم ارتباط نزدیک تری داشته باشد. زیرا میزان حمایت های خیرین و دانش آموختگان به دانشگاه، معیاری برای سنجش رضایتمندی از عملکرد دانشگاه نیز هست.
  وی با اشاره به اقدامات مختلف دانشگاه صنعتی شریف بعد از تشکیل شورای برنامه ریزی راهبردی، گفت: بعد از تصویب برنامه راهبردی دانشگاه در هیات امنا خرداد ۹۶ مرکز برنامه ریزی راهبردی و توسعه منابع دانشگاه برای پیگیری برنامه راهبردی و اجرای آن دی ۹۶ تشکیل شد. حرکت به سمت استقلال نسبی مالی و تشکیل مجمع خیرین دانشگاه از نتایج تاسیس این مرکز بود.
  دکتر فتوحی به استفاده از تجربیات دیگر دانشگاه ها در جذب کمک های خیرین اشاره کرد و افزود: دانشگاه کاشان در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است، با ریاست دانشگاه کاشان تماس گرفتیم و تلاش کردیم تجارب آنها را کسب کنیم. با دعوت از خیرین فعال در حوزه دانشگاه کاشان و افرادی که پیش از این با دانشگاه شریف همکاری داشتند تلاش کردیم برنامه مدونی را برای جذب منابع از محل هدایا و وقف تهیه کنیم.
 • خیرین باید از فعالیت های دانشگاه مطمئن باشند
  وی با تاکید بر تشکیل مجمع در اواخر سال ۹۶ اضافه کرد: نکته مهم در همراهی با خیرین و نیکوکاران اعتمادبخشی لازم است و در همین جهت سعی کردیم مدیریت این مجموعه و فعالیت آن را به خود آنها واگذار کنیم؛ آیین نامه ای را برای این کار نوشتیم و دانشگاه بر اساس این آیین نامه به عنوان پشتیبان این مجموعه حضور دارد.
  دکتر محمدرضا آراستی مدیر مرکز برنامه ریزی راهبردی و توسعه منابع دانشگاه شریف نیز با اشاره به بررسی تجربیات دانشگاه های موفق در جذب کمک های خیرین گفت: در پی این بررسی ها متوجه شدیم اگر خود خیرین عهده دار این فعالیت باشند، بهتر جواب می گیریم و دانشگاه تنها دو نقش باید ایفا کند؛ یکی اینکه نیازهای خود را به صورت مدون و مستدل بیان کند و با توجه به موانع قانونی و حقوقی تسهیل کننده این فعالیت ها باشد.
  دکتر فتوحی ادامه داد: بعد از تشکیل مجمع خیرین شریف در ضیافت افطاری ماه مبارک رمضان گذشته علاوه بر جذب مبلغ دو میلیارد تومان، گروه خیریه تات نیز احداث طرح توسعه دانشکده مهندسی عمران دانشگاه را پذیرفت که در فاصله کوتاهی از ضیافت افطار، در مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عملیات ساخت آن آغاز شد. همچنین دو آمفی تئاتر دانشکده های مهندسی کامپیوتر و مدیریت و اقتصاد با کمک خیرین در حال تکمیل است که امیدواریم تا پایان سال جاری به بهره برداری برسند.
  وی با اشاره به پتانسیل خوب دانش آموختگان دانشگاه شریف و وجود بیش از ۵۵ هزار دانش آموخته این دانشگاه، اشاره کرد: دو نهاد دیگر هم از مجمع خیرین پشتیبانی می کنند؛ یکی بنیاد شریف است و دیگری انجمن فارغ تحصیلان دانشگاه شریف. همچنین برای تعامل بیشتر با دانش آموختگان دانشگاه برنامه های جدیدی داریم که به زودی اعلام خواهد شد.
  آراستی نیز با اشاره به اینکه دانشگاه صنعتی شریف به دنبال ساخت یک مجتمع مسکونی در منطقه پونک است، گفت: مجمع خیرین شریف وقتی متوجه شدند می خواهیم برای کمک به مسکن استادان جوان ۷۰ واحد حدودا ۱۰۰ متری بسازیم در ساخت این امر کمک قابل توجهی کردند.
  وی ادامه داد: وقتی خیرین متوجه شوند دانشگاه کارهای اساسی در زمینه های مختلف انجام می دهد، همراه می شوند.
  دکتر فتوحی در مورد سابقه دانشگاه صنعتی شریف برای تنوع بخشی به درامدها از جمله استفاده از وقف توضیح داد: خوابگاه های طرشت ۲، طرشت ۳ و خوابگاه احمدی روشن همچنین زمین موقوفه ای در منطقه قلعه حسن خان به ابعاد ۱۸ هکتار که مکانی برای اجرای پروژه های نمونه سازی و طرح های نیمه صنعتی دانشگاه است؛ از جمله موقوفات دانشگاه هستند که در سال های قبل به دانشگاه واگذار شده اند. مرکز تحقیقات عصبی هوشمند موفقیان در خیابان خارک نیز از دیگر موقوفات دانشگاه است. ارزش موقوفه های دانشگاه تاکنون بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان است.

حضور هیأتی عالی رتبه از دانشگاه شریف در فرانسه

رئیس و مدیر امور بین الملل دانشگاه صنعتی شریف به همراه هیأتی عالی رتبه از وزارت علوم و دانشگاه های ایران از کشور فرانسه بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی، در سفری که طی روزهای ۲۹ تا ۳۱ خردادماه در کشور فرانسه برگزار شد، دکتر فتوحی، ریاست دانشگاه و دکتر سیم چی، مدیر امور بین الملل به همراه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هیأتی عالی رتبه از وزارت علوم و دانشگاه های کشور ایران، بازدیدی از کشور فرانسه داشتند. در این بازدید که در شهر پاریس برگزار شد، رؤسا و نمایندگان نظام آموزش عالی و دانشگاه های برجسته کشور فرانسه حضور داشتند.
هدف از این سفر مذاکره و گسترش همکاری های آکادمیک میان دانشگاه های ایران و فرانسه عنوان شده است. در طول این سفر شرکت کنندگان علاوه بر مذاکره درمورد راه های ایجاد و گسترش همکاری ها، بازدیدهایی را نیز از دانشگاه های UPSaclay و ENSAM فرانسه داشتند.
در این سفر دانشگاه صنعتی شریف با ۲ دانشگاه UPSaclay وENS Lyon فرانسه تفاهم نامه همکاری امضا نمود. همچنین در زمینه عملیاتی سازی تفاهم نامه های موجود دانشگاه شریف با دانشگاه های ENSAM و ParisTech در قالب دوره های مشترک، دوره های تبادل دانشجو و دوره های مدیریت اجرایی تصمیمات اجرایی مشترکی گرفته شده است. به علاوه، مذاکراتی نیز با دیگر دانشگاه های برجسته کشور فرانسه جهت شکل گیری همکاری های جدید صورت پذیرفت که امید است در آینده ای نزدیک به اجرا درآید.
شایان ذکر است که دانشگاه صنعتی شریف هم اکنون با ۱۰ دانشگاه فرانسوی تفاهم نامه همکاری امضا نموده است که هم اکنون سه تفاهم نامه در قالب دوره های مدرک مشترک دکتری و کارشناسی ارشد و دوره های مشترک مدیریت اجرایی، عملیاتی سازی شده است.

برگزاری مراسم ضیافت افطار خیرین و حامیان در دانشگاه صنعتی شریف

مراسم ضیافت افطار دانشگاه صنعتی شریف روز چهارشنبه ۲۳ خرداد مصادف با ۲۸ ام ماه مبارک رمضان با حضور خیرین و حامیان علم و فناوری دانشگاه و با هدف ترویج فرهنگ حمایت از مراکز علمی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی؛ این مراسم با حمایت مالی بنیاد مصلی نژاد و به همت مرکز برنامه‌ریزی راهبردی و توسعه منابع و مدیریت روابط عمومی و با همکاری بنیاد شریف دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید.

ادامه مطلب …