تامین تجهیزات سامانه تلفن های مبتنی بر IP دانشکده مدیریت و اقتصاد از محل کمک های مردمی

بنیاد شریف از محل کمک های مردمی جمع آوری شده در سال ۱۳۹۶ نسبت به تامین ۵۴ دستگاه تلفن مبتنی بر آی پی مورد نیاز دانشکده مدیریت و اقتصاد اقدام نمود.

به گزارش روابط عمومی، بنیاد شریف در راستای رسالت اصلی خود مبنی بر جمع آوری و هدایت کمک ها و موقوفات مردمی به دانشگاه صنعتی شریف، نسبت به تامین بودجه مورد نیاز برای خرید تلفن های “سامانه تلفنی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف” اقدام نمود.

با پیاده سازی این سامانه جدید، مشکلاتی همچون اختلالات صوتی روی تلفن های قدیمی برطرف، ظرفیت شبکه تلفنی دانشکده افزایش یافته و زمینه استفاده از امکاناتی همچون گزارش گیری پیشرفته، ضبط مکالمات، پیام گیری صوتی، برگزاری ویدئو کنفرانس و عدم محدودیت جغرافیایی و غیره فراهم خواهد شد.

به گفته مدیرعامل بنیاد شریف، ترویج فرهنگ حمایت مردمی از مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین تقویت حس تعلق و قدردانی خصوصا در میان فارغ التحصیلان دانشگاه یکی از اولویت های اصلی بنیاد شریف در سال ۹۷ خواهد بود. ارتقاء کیفیت و توسعه امکانات دانشگاه، حمایت از دانشجویان نیازمند، حمایت از طرح های مطالعاتی و پژوهشی از دیگر وظایف بنیاد شریف است.
پایان/.

پیام تبریک مدیر عامل بنیاد شریف به مناسبت سال نو

یا مُقلِب القـُلوبِ والابصـار
یا مـدبـراللیـــل و النهـــار
یا محول الحـول والاحـوال
حول حالنا الی احسن الحال

فرا رسیدن سال نو، بهار طبیعت و عید سعید نوروز که جلوه‌ای متعالی از اندیشه‌ورزی، بالندگی، پویایی، تحول، شادابی و نشاط است را به خانواده بزرگ دانشگاه صنعتی شریف اعم از اساتید، کارمندان، دانشجویان، فارغ التحصیلان و ملت شریف ایران صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می کنم.

با لطف و عنایات خداوند متعال، بنیاد شریف به عنوان حامی و پل ارتباطی دانشگاه صنعتی شریف و نیازهای کشور در سال ۱۳۹۶ موفق به اتخاذ گام هایی استوار و رو به جلو در عرصه ارائه خدمات رفاهی به دانشجویان، اساتید و کارکنان، ترویج فرهنگ مسئولیت پذیری اجتماعی، ایجاد بسترهای لازم ارتباطی و اطلاعاتی، حمایت از نخبگان و استعدادهای درخشان، معرفی بنیاد شریف در خارج از کشور و ایجاد ارتباط با ایرانیان مقیم خارج از کشور از طریق سفارتخانه ها و دفاتر سیاسی و همچنین نقش آفرینی فعال و تاثیرگذار در تامین نیازهای توسعه ای و عمرانی دانشگاه صنعتی شریف شد که این مهم با تلاش مجدانه، همدلی و همکاری کلیه همکاران در بنیاد شریف و دانشگاه صنعتی شریف حاصل گردید.

در آستانه سال جدید، با فراهم آمدن زیرساخت های مناسب برای ارائه خدمات بهتر ، بنیاد شریف با تمام ظرفیت، همت و تلاش خود را برای تحقق نیازهای توسعه ای دانشگاه و دانشجویان به کار خواهد گرفت و امید و اطمینان دارم که شما به عنوان یکی از اعضای گرامی خانواده بزرگ دانشگاه صنعتی شریف ما را در این راه از دانش و حمایت خود محروم نخواهید کرد.
سالی سرشار از بهروزی، سلامتی، پیشرفت و سرافرازی برای همگان را از درگاه ایزد منان مسالت می‌نمایم.

پیروز غفرانی
مدیرعامل

📹سخنان رهبر انقلاب در دیدار با رؤسای دانشگاه‌ها در تاریخ ۹۴/۸/۲۰

«مأموریت دانشگاه برای تحقق تمدن نوین اسلامی»

چکیده ای از سخنان مقام معظم رهبری :
علم مهم‌ترین ابزار پیشرفت و اقتدار ملّی است؛ این را باید مسلّم گرفت؛ واقعاً همین‌جور است. علم برای یک ملّت مهم‌ترین ابزار آبرو و پیشرفت و اقتدار است. دانشگاه هم مهم‌ترین تربیت‌کننده‌ی مدیران آینده‌ی کشور است. خب، از این چه چیزی مهم‌تر؟ شما دارید مدیران آینده‌ی کشور را تربیت میکنید. اگر خوب تربیت کردید -که ان‌شاءالله همین‌جور است- آینده‌ی کشور، خوب اداره خواهد شد؛ اگر نتوانستیم خوب اداره کنیم، کوتاهی کردیم، طبعاً آینده‌ی کشور، تحت تأثیر همین کوتاهی‌ها قرار خواهد گرفت؛ یعنی اهمّیّت دانشگاه این است. البتّه دانشگاه با شکل کنونی یک پدیده‌ی غربی است -این را همه میدانیم- لکن دانشگاه به معنای تربیت‌کننده‌ی نوابغ و نخبه‌ها، به‌هیچ‌وجه غربی نیست؛ در کشور ما ریشه‌ی هزار ساله دارد. بله، به این شکل کنونی از غرب وارد شده لکن این کشور مدارسی داشته که در آن ابن‌سیناها، فارابی‌ها، محمّدبن‌زکریای رازی‌ها، خوارزمی‌ها تربیت شدند؛ در همین کشور. این اسمهایی که ما می‌آوریم، اسمهای معروف است؛ هزاران نام غیرمعروف وجود دارد از پزشک، مهندس، مخترع، ادیب، فیلسوف، عارف که همه در این مملکت پرورش پیدا کردند.

دانلود ویدیو

توسعه همکاری های دانشگاه صنعتی شریف با بانک تجارت

رئیس دانشگاه صنعتی شریف و رئیس هیات مدیره بانک تجارت راه های توسعه همکاری میان طرفین را بررسی کردند.

به گزارش روابط عمومی، صبح روز دوشنبه ۱۴ اسفندماه جلسه ای با حضور دکتر فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، آقای سمیع رئیس هیات مدیره بانک تجارت و برخی از مسئولین و مدیران ارشد این دو مجموعه برگزار گردید. ادامه مطلب …

روز احسان و نیکوکاری گرامی باد

نباشد همی نیک و بد پایدار
همان به که نیکی بود یادگار
فردوسی

چهاردهم اسفند، روز احسان و نیکوکاری گرامی باد

دانشگاه صنعتی شریف برترین دانشگاه مهندسی و فناوری ایران در سال ۲۰۱۸

در جدیدترین رتبه‌بندی موضوعی QS در سال ۲۰۱۸ ، دانشگاه صنعتی شریف در رتبه ی نخست حیطه ی علوم مهندسی- فناوری قرار گرفت. این دانشگاه همچنین توانسته است در حوزه های مهندسی مکانیک و شیمی نیز رتبه ی نخست را در میان دانشگاههای کشور به خود اختصاص دهد.

 

به گزارش روابط عمومی، بر اساس نظام رتبه بندی QS، دانشگاه های برتر دنیا در ۵ حیطه ی؛ علوم و هنر، مهندسی و فناوری، علوم زیستی و پزشکی، علوم طبیعی و علوم اجتماعی و مدیریت معرفی شده اند که از این میان دانشگاه صنعتی شریف با کسب رتبه ی ۵۰۰-۴۵۱ در حیطه ی مهندسی فناوری و دانشگاه علوم پزشکی ایران در حیطه ی علوم زیستی-پزشکی با کسب رتبه ی ۴۵۰-۴۰۱ ، به عنوان تنها دانشگاههای ایرانی در بین دانشگاه های برتر دنیا قرار گیرند.

همچنین بر اساس این رتبه بندی، دانشگاه صنعتی شریف علاوه بر حیطه ی مهندس و فناوری، توانسته است در حوزه های مهندسی مکانیک و شیمی نیز به عنوان برترین دانشگاه کشور معرفی شود. این دانشگاه در حوزه ی مهندسی مکانیک در رتبه ی نخست کشور و رتبه ی ۳۲۲ دانشگاههای دنیا قرار گرفته است و پس از دانشگاه شریف، دانشگاه تهران رتبه ی ۳۴۷ دانشگاههای دنیا در این رشته را به خود اختصاص داده است.
در رشته ی شیمی نیز دانشگاه صنعتی شریف با کسب رتبه ی ۵۰۰-۴۵۱ تنها دانشگاه ایرانی حاضر در این رتبه بندی است.
گفتنی است، در رشته ی مهندسی برق و الکترونیک نیز این دانشگاه با کسب رتبه ی ۴۰۰-۳۵۱ در رتبه ی دوم دانشگاههای ایران قرار داد.
خاطرنشان می شود؛ رتبه‌بندی QS یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که توسط مؤسسه کاکارلی سیموندز انگلستان صورت می‌گیرد. یکی از رتبه‌بندی مهمی که این پایگاه به صورت سالانه انجام می‌دهد ارزیابی و سنجش دانشگاه‌ها در حوزه‌های موضوعی مختلف است. این رتبه‌بندی موضوعی بر اساس چهار شاخص بررسی شهرت دانشگاه، ارزیابی کارفرمایان، تعداد استنادها به ازای هر مقاله و h-index صورت می‌پذیرد و این شاخص‌ها هر یک با وزنی متناسب با هر حوزه موضوعی، جهت معرفی بهترین دانشگاه‌ها مشخص می‌شوند.

طرح بین المللی سازی دانشگاه صنعتی شریف با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به امضا رسید.

در جلسه ای که در روز چهارشنبه ۲۰ دی ماه در ساختمان وزارت علوم و با حضور دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر فتوحی، ریاست دانشگاه و دکتر سیم چی، مدیر امور بین الملل دانشگاه برگزار شد، قرارداد طرح بین المللی سازی دانشگاه صنعتی شریف به امضا رسید.
قرارداد بین المللی سازی دانشگاه صنعتی شریف طرحی برای ارتقاء و تبدیل این دانشگاه به تراز بین المللی است. این برنامه شامل ارتقاء مواردی چون تعداد پژوهشگران پسادکترای بین المللی، طرح اساتید معین بین المللی و معرفی سیستماتیک دانشگاه در خارج از کشور است.
گفتنی است؛ امضای این قرارداد گام مهمی در راستای پیشبرد استراتژی دانشگاه صنعتی شریف خواهد بود.

دانشگاه صنعتی شریف رئیس کارگروه همکاری های علمی بین المللی با کشور چین شد

در جلسه ای که در روز ۱۶ دی ماه در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور دکتر سالار آملی، قائم مقام وزیر در امور بین الملل و جمعی از مقامات وزارتخانه برگزار شد، راهکارهای ارتقاء روابط بین المللی دانشگاه ها مورد بحث و مذاکره قرار گرفت.
در این جلسه دانشگاه صنعتی شریف به طور رسمی به ریاست کارگروه همکاری های علمی بین المللی با کشور چین منصوب شد.
لازم به ذکر است: کارگروه های همکاری های تخصصی با کشورهای مختلف وظیفه تسهیل و گسترش همکاری های علمی با کشورهای جهان را به عهده دارند. ریاست هرکدام از این کارگروه ها توسط وزارت علوم به یکی از دانشگاه ها یا مؤسسات پژوهشی متقاضی اعطاء می شود. در این راستا، دانشگاه شهید بهشتی رئیس کارگروه روسیه، دانشگاه امیرکبیر رئیس کارگروه فرانسه، دانشگاه علم و صنعت رئیس کارگروه آلمان و دانشگاه تهران رئیس کارگروه همکاری با اتحادیه اروپا می باشد.
گفتنی است؛ در حال حاضر دانشگاه صنعتی شریف با دانشگاه Shanghai تفاهم نامه همکاری امضا نموده است که قرار است در قالب تأسیس آزمایشگاه مشترک در حوزه نانو عمیاتی سازی شود.

حضور رییس دانشگاه صنعتی شریف در دانشگاه قطر

دکتر فتوحی، رییس دانشگاه صنعتی شریف و دکتر معصومیان، مشاور امور بین الملل دانشگاه در روزهای دوشنبه و سه شنبه ۲۵ و ۲۶ دی ماه ضمن حضور در دانشگاه قطر از این دانشگاه بازدید کردند.
این سفر به منظور شرکت در کارگاه بین المللی «عوامل مؤثر در رده بندی دانشگاه ها مطابق نظام رده بندی THE» و همچنین مذاکره با رئیس دانشگاه قطر با هدف گسترش همکاری های علمی دانشگاه صنعتی شریف با کشور قطر انجام شد.

گفتنی است کارگاه رتبه بندی دانشگاه های THE توسط آقای Phil Baty، سردبیر این موسسه رده بندی ارائه شد.
همچنین در حاشیه این همایش بین المللی دکتر فتوحی جلسه ای با دکتر حسن الدرهم، ریاست دانشگاه قطر داشت که طی آن راه های گسترش همکاری های علمی میان دانشگاه شریف و دانشگاه قطر مورد بررسی قرار گرفت.
شایان ذکر است که دانشگاه صنعتی شریف هم اکنون تعدادی همکاری پژوهشی با دانشگاه قطر دارد. به علاوه دانشگاه قطر شهر دوحه جایگاه ۳۴۹ را در جهان مطابق رده بندی QS در سال ۲۰۱۷ به خود اختصاص داده است و همچنین رتبه ۳۷ را در میان دانشگاه های زیر ۵۰ سال داراست.

امضاء موافقت نامه کارگزاری آموزشی دانشگاه صنعتی شریف و بنیاد شریف

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شریف طی موافقت نامه ای بنیاد شریف را به عنوان کارگزار درجه اول آموزشی خود در حوزه آموزش های عالی آزاد و تخصصی و نیز برگزاری کارگاه ها و همایش های آموزشی انتخاب کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شریف، بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی های بنیاد شریف جهت اجرای برنامه های آموزشی آزاد و تخصصی دانشگاه، پایش نیازهای فعلی و آتی کشور در عرصه های مختلف آموزشی، اطلاع رسانی، بازاریابی و تبلیغات خدمات آموزشی دانشگاه شریف و جذب سرمایه گذار و شریک واجد شرایط بمنظور توسعه خدمات آموزشی در حوزه های جدید از جمله مفاد این موافقت نامه است.

به گفته مدیرعامل بنیاد شریف، “دانشگاه شریف از ظرفیت های بسیار ارزشمندی برخوردار است که در صورت استفاده حداکثری از آن می توان نسبت به حل برخی مشکلات و کمبودهای موجود در کشور امیدوار بود. در بنیاد شریف در نظر داریم به عنوان بازوی اجرایی دانشگاه این ظرفیت های بالقوه را اجرایی کرده و به این ترتیب گام موثری در کمک به تحقق اهداف عالیه دانشگاه صنعتی شریف برداشت.”

دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۸۵ با تأسی از دانشگاه‌های بزرگ دنیا که شرکت‌های مدیریت کسب‌وکار خود را مأمور یکپارچه‌سازی امور درآمدزایی و ثروت آفرینی از داشته‌های دانشگاه (اعم از برند، سرمایه، سهام، مستغلات، موقوفات و غیره) ایجاد کرده‌اند، اقدام به تأسیس بنیاد شریف باهدف ارتقاء سطح تولید علم، پژوهش و فناوری نمود.

بنیاد شریف به‌عنوان نهاد حامی دانشگاه صنعتی شریف زمینه مناسب برای کمک خیرین، واقفین و نیکوکاران به دانشگاه را فراهم آورده و با بهره‌گیری از روش‌های نوین مدیریت سرمایه و ثروت آفرینی، زمینه تأثیر هرچه بیشتر این کمک‌ها برای دستیابی دانشگاه به اهداف عالیه توسعه ای آن را فراهم می‌نماید.