دکتر فتوحی در گفتگو با ایرنا: وقف علمی راه اتصال دانشگاه ها با جامعه و مردم است

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به ضرورت تنوع بخشی به منابع درآمدی این دانشگاه گفت: وقف علمی به عنوان یکی از این راه ها موجب نزدیک و اتصال دانشگاه و مردم است زیرا میزان رضایتمندی جامعه را از عملکرد مرکز دانش اندوزی نشان می دهد.

دکتر محمود فتوحی در گفتگو با خبرنگار ایرنا ضمن اشاره به تشکیل شورای برنامه ریزی راهبردی دانشگاه صنعتی شریف اواخر سال ۹۳ گفت: این شورا موظف بود برنامه راهبردی آتی دانشگاه را تا سال ۱۴۰۵ و بر اساس سه محور سرامدی در آموزش، سرامدی در پژوهش و فناوری و سرامدی در اثربخشی اجتماعی تدوین کند.

 • تنوع بخشی به منابع درآمدی دانشگاه 
  وی افزود: برای تحقق این اهداف به ویژه دو هدف اول نیاز است که وضعیت مالی و بودجه ای خوبی داشته باشیم و موضوع استقلال نسبی مالی دانشگاه مطرح شد. هر چند دانشگاه شریف دانشگاهی دولتی است؛ بودجه ای که دریافت می کند کافی نیست. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که باید دنبال منابع دیگری برای رسیدن به اهداف خود از جمله ارتقای جایگاه دانشگاه باشیم.
  استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به راه های مختلف برای تامین منابع مالی دانشگاه افزود: ارتباط با صنعت یکی از این راه هاست که به هدف اثربخشی اجتماعی هم کمک می کند. راه حل دیگر حمایت و حفاظت از مالکیت فکری مرتبط با فعالیت های پژوهشی استادان و دانشجویان و تلاش برای تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و کسب درآمد از آن ها است. دانش یا ایده هایی که به محصول تبدیل می شوند و در قالب شرکت های دانش بنیان نوپا به بازار عرضه می شوند.
  وی تاکید کرد: برای این منظور در آخرین جلسه هیات امنای دانشگاه مصوبه ای را گذراندیم تا بتوانیم شرکت یا موسسه ای تاسیس کنیم که سهم دانشگاه از حقوق مالکیت فکری یا ارزش شرکت های دانش بنیان تاسیس شده به کمک دانشگاه را متمرکز حفظ و مدیریت کند.
  دکتر فتوحی یکی دیگر از راه های تامین منابع مالی دانشگاه را ارائه آموزش های تخصصی دانست که از سال های قبل آغاز شده ولی اخیرا به سرعت بیشتری انجام می شود. دوره هایی که منجر به مدرک نمی شوند و هدف آنها ارائه آموزش های تکمیلی و مهارتی به کارشناسان و مدیران سازمان ها و صنعت است.
 • وقف راه اتصال دانشگاه با جامعه و مردم
  عضو پیوسته موسسه بین المللی مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) وقف و کمک های مردمی را از دیگر منابع مالی دانشگاه های دنیا دانست و گفت: این امر سبب می شود دانشگاه علاوه بر کسب درامد با جامعه عمومی و مردم ارتباط نزدیک تری داشته باشد. زیرا میزان حمایت های خیرین و دانش آموختگان به دانشگاه، معیاری برای سنجش رضایتمندی از عملکرد دانشگاه نیز هست.
  وی با اشاره به اقدامات مختلف دانشگاه صنعتی شریف بعد از تشکیل شورای برنامه ریزی راهبردی، گفت: بعد از تصویب برنامه راهبردی دانشگاه در هیات امنا خرداد ۹۶ مرکز برنامه ریزی راهبردی و توسعه منابع دانشگاه برای پیگیری برنامه راهبردی و اجرای آن دی ۹۶ تشکیل شد. حرکت به سمت استقلال نسبی مالی و تشکیل مجمع خیرین دانشگاه از نتایج تاسیس این مرکز بود.
  دکتر فتوحی به استفاده از تجربیات دیگر دانشگاه ها در جذب کمک های خیرین اشاره کرد و افزود: دانشگاه کاشان در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است، با ریاست دانشگاه کاشان تماس گرفتیم و تلاش کردیم تجارب آنها را کسب کنیم. با دعوت از خیرین فعال در حوزه دانشگاه کاشان و افرادی که پیش از این با دانشگاه شریف همکاری داشتند تلاش کردیم برنامه مدونی را برای جذب منابع از محل هدایا و وقف تهیه کنیم.
 • خیرین باید از فعالیت های دانشگاه مطمئن باشند
  وی با تاکید بر تشکیل مجمع در اواخر سال ۹۶ اضافه کرد: نکته مهم در همراهی با خیرین و نیکوکاران اعتمادبخشی لازم است و در همین جهت سعی کردیم مدیریت این مجموعه و فعالیت آن را به خود آنها واگذار کنیم؛ آیین نامه ای را برای این کار نوشتیم و دانشگاه بر اساس این آیین نامه به عنوان پشتیبان این مجموعه حضور دارد.
  دکتر محمدرضا آراستی مدیر مرکز برنامه ریزی راهبردی و توسعه منابع دانشگاه شریف نیز با اشاره به بررسی تجربیات دانشگاه های موفق در جذب کمک های خیرین گفت: در پی این بررسی ها متوجه شدیم اگر خود خیرین عهده دار این فعالیت باشند، بهتر جواب می گیریم و دانشگاه تنها دو نقش باید ایفا کند؛ یکی اینکه نیازهای خود را به صورت مدون و مستدل بیان کند و با توجه به موانع قانونی و حقوقی تسهیل کننده این فعالیت ها باشد.
  دکتر فتوحی ادامه داد: بعد از تشکیل مجمع خیرین شریف در ضیافت افطاری ماه مبارک رمضان گذشته علاوه بر جذب مبلغ دو میلیارد تومان، گروه خیریه تات نیز احداث طرح توسعه دانشکده مهندسی عمران دانشگاه را پذیرفت که در فاصله کوتاهی از ضیافت افطار، در مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عملیات ساخت آن آغاز شد. همچنین دو آمفی تئاتر دانشکده های مهندسی کامپیوتر و مدیریت و اقتصاد با کمک خیرین در حال تکمیل است که امیدواریم تا پایان سال جاری به بهره برداری برسند.
  وی با اشاره به پتانسیل خوب دانش آموختگان دانشگاه شریف و وجود بیش از ۵۵ هزار دانش آموخته این دانشگاه، اشاره کرد: دو نهاد دیگر هم از مجمع خیرین پشتیبانی می کنند؛ یکی بنیاد شریف است و دیگری انجمن فارغ تحصیلان دانشگاه شریف. همچنین برای تعامل بیشتر با دانش آموختگان دانشگاه برنامه های جدیدی داریم که به زودی اعلام خواهد شد.
  آراستی نیز با اشاره به اینکه دانشگاه صنعتی شریف به دنبال ساخت یک مجتمع مسکونی در منطقه پونک است، گفت: مجمع خیرین شریف وقتی متوجه شدند می خواهیم برای کمک به مسکن استادان جوان ۷۰ واحد حدودا ۱۰۰ متری بسازیم در ساخت این امر کمک قابل توجهی کردند.
  وی ادامه داد: وقتی خیرین متوجه شوند دانشگاه کارهای اساسی در زمینه های مختلف انجام می دهد، همراه می شوند.
  دکتر فتوحی در مورد سابقه دانشگاه صنعتی شریف برای تنوع بخشی به درامدها از جمله استفاده از وقف توضیح داد: خوابگاه های طرشت ۲، طرشت ۳ و خوابگاه احمدی روشن همچنین زمین موقوفه ای در منطقه قلعه حسن خان به ابعاد ۱۸ هکتار که مکانی برای اجرای پروژه های نمونه سازی و طرح های نیمه صنعتی دانشگاه است؛ از جمله موقوفات دانشگاه هستند که در سال های قبل به دانشگاه واگذار شده اند. مرکز تحقیقات عصبی هوشمند موفقیان در خیابان خارک نیز از دیگر موقوفات دانشگاه است. ارزش موقوفه های دانشگاه تاکنون بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان است.

حضور هیأتی عالی رتبه از دانشگاه شریف در فرانسه

رئیس و مدیر امور بین الملل دانشگاه صنعتی شریف به همراه هیأتی عالی رتبه از وزارت علوم و دانشگاه های ایران از کشور فرانسه بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی، در سفری که طی روزهای ۲۹ تا ۳۱ خردادماه در کشور فرانسه برگزار شد، دکتر فتوحی، ریاست دانشگاه و دکتر سیم چی، مدیر امور بین الملل به همراه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هیأتی عالی رتبه از وزارت علوم و دانشگاه های کشور ایران، بازدیدی از کشور فرانسه داشتند. در این بازدید که در شهر پاریس برگزار شد، رؤسا و نمایندگان نظام آموزش عالی و دانشگاه های برجسته کشور فرانسه حضور داشتند.
هدف از این سفر مذاکره و گسترش همکاری های آکادمیک میان دانشگاه های ایران و فرانسه عنوان شده است. در طول این سفر شرکت کنندگان علاوه بر مذاکره درمورد راه های ایجاد و گسترش همکاری ها، بازدیدهایی را نیز از دانشگاه های UPSaclay و ENSAM فرانسه داشتند.
در این سفر دانشگاه صنعتی شریف با ۲ دانشگاه UPSaclay وENS Lyon فرانسه تفاهم نامه همکاری امضا نمود. همچنین در زمینه عملیاتی سازی تفاهم نامه های موجود دانشگاه شریف با دانشگاه های ENSAM و ParisTech در قالب دوره های مشترک، دوره های تبادل دانشجو و دوره های مدیریت اجرایی تصمیمات اجرایی مشترکی گرفته شده است. به علاوه، مذاکراتی نیز با دیگر دانشگاه های برجسته کشور فرانسه جهت شکل گیری همکاری های جدید صورت پذیرفت که امید است در آینده ای نزدیک به اجرا درآید.
شایان ذکر است که دانشگاه صنعتی شریف هم اکنون با ۱۰ دانشگاه فرانسوی تفاهم نامه همکاری امضا نموده است که هم اکنون سه تفاهم نامه در قالب دوره های مدرک مشترک دکتری و کارشناسی ارشد و دوره های مشترک مدیریت اجرایی، عملیاتی سازی شده است.

برگزاری مراسم ضیافت افطار خیرین و حامیان در دانشگاه صنعتی شریف

مراسم ضیافت افطار دانشگاه صنعتی شریف روز چهارشنبه ۲۳ خرداد مصادف با ۲۸ ام ماه مبارک رمضان با حضور خیرین و حامیان علم و فناوری دانشگاه و با هدف ترویج فرهنگ حمایت از مراکز علمی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی؛ این مراسم با حمایت مالی بنیاد مصلی نژاد و به همت مرکز برنامه‌ریزی راهبردی و توسعه منابع و مدیریت روابط عمومی و با همکاری بنیاد شریف دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید.

ادامه مطلب …

ارتقای ۱۶۹ پله ای دانشگاه صنعتی شریف در چهار سال اخیر بر اساس رتبه بندی QS

در جدیدترین رتبه بندی مؤسسه QS، دانشگاه شریف با کسب بهترین جایگاه خود از سال ۲۰۱۲ و با ۴۵ رتبه صعود نسبت به سال گذشته در جایگاه ۴۳۲ جهان قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی، در جدیدترین رتبه بندی منتشرشده مؤسسه QS در سال ۲۰۱۹ دانشگاه صنعتی شریف در صدر دانشگاه های ایران و در جایگاه ۴۳۲ جهان قرار گرفته است. در رتبه بندی امسال نسبت به سال گذشته جایگاه شریف ۴۵ پله بهبود پیدا کرده است و این عدد بهترین جایگاه کسب شده توسط دانشگاه صنعتی شریف از زمان اولین رتبه بندی آن توسط QS در سال ۲۰۱۲ است. همچنین در زمینه شاخص میزان ارجاع به هیئت علمی که نمایانگر اثرگذاری پژوهش دانشگاه است، شریف با ۳ رتبه صعود جایگاه ۴۸ را در سطح جهان به دست آورده است.

خاطر نشان می شود که دانشگاه صنعتی امیرکبیر با جایگاه ۴۹۸، دانشگاه علم و صنعت با جایگاه ۶۰۱-۶۰۵، دانشگاه تهران با جایگاه ۷۰۱-۷۵۰ و دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه شیراز با جایگاه ۸۰۱-۱۰۰۰ دیگر نمایندگان ایران در رتبه بندی QS 2019 هستند.
همچنین در رتبه بندی اخیر مؤسسه رتبه بندی Times با عنوان دوران طلایی، در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان، دانشگاه شریف جایگاه ۹۲ را به دست آورده است که مجدداً شریف را در صدر دانشگاه های کشور قرار می دهد. گفتنی است که جامعه هدف این رتبه بندی دانشگاه های با عمر بیش از ۵۰ سال و کمتر از ۸۰ سال درسرتاسر جهان است.
شایان ذکر است که QS معتبرترین و شناخته شده ترین نظام رده بندی دانشگاه ها در سطح جهان است که از سال ۲۰۰۹ به رتبه بندی دانشگاه های جهان می پردازد. در روش شناسی این نظام رتبه بندی فاکتورهایی چون میزان ارجاع به هیئت علمی به عنوان شاخص اثرگذاری پژوهش، نسبت دانشجو به هیئت علمی، نظرسنجی از اساتید دانشگاه های جهان و نظرسنجی از صاحبان مشاغل در سرتاسر جهان نقش محوری ایفا می کند. در رتبه بندی QS 2019، دانشگاه های MIT، استنفورد، هاروارد، Caltech، آکسفورد، کمبریج، ETH، کالج سلطنتی لندن، شیکاگو و UCL به ترتیب جایگاه های ۱ تا ۱۰ جهان را به خود اختصاص دادند.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

ضیافت افطار دانشگاه شریف با حضور خیرین و حامیان علم و فن آوری برگزار خواهد شد

دانشگاه صنعتی شریف همچون سال های گذشته میزبان جمعی از خیرین و حامیان علم و فن آوری خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی، امسال نیز همزمان با ماه پر برکت رمضان، دانشگاه صنعتی شریف در روز چهارشنبه ۲۳ خرداد مصادف با ۲۸ ماه مبارک رمضان، میزبان جمعی از خیرین و حامیان علم و فن آوری خواهد بود.
بنیاد مصلی نژاد که از حامیان اصلی دانشگاه صنعتی شریف است و ساخت مجموعه ورزش های آبی و یکی از خوابگاههای دانشجویی دانشگاه را در کارنامه خود دارد، هزینه های این ضیافت افطاری را متقبل شده است.
این مراسم با تلاش مدیریت مطالعات راهبردی و مدیریت روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری بنیاد شریف برگزار خواهد شد. در این ضیافت جمعی از حامیان دانشگاه صنعتی شریف و خیرین و واقفین در حوزه علم و فن آوری حضور خواهند داشت.
شایان ذکر است؛ تجلیل از حامیان برتر و تاکید بر اهمیت ترویج فرهنگ حمایت از مراکز علمی از جمله برنامه های این ضیافت خواهد بود.

برگزاری جلسه افتتاحیه هیات موسس انجمن خیرین دانشکده مدیریت و اقتصاد

جلسه افتتاحیه هیات موسس انجمن خیرین دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف با حضور مسئولین، خیرین و نمایندگانی از انجمن فارغ التحصیلان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شریف، در این جلسه که با هدف تشکیل هیات موسس انجمن خیرین دانشکده مدیریت و اقتصاد برگزار گردید  دکتر عیسایی ریاست دانشکده مدیریت و اقتصاد، دکتر مشایخی موسس دانشکده، دکتر غفرانی مدیر عامل بنیاد شریف، دکتر نجمی معاون اداری و مالی دانشگاه صنعتی شریف، دکتر آراستی رئیس مرکز برنامه‌ریزی راهبردییو توسعه منابع دانشگاه صنعتی شریف و جمعی دیگر از فارغ التحصیلان و خیرین این دانشکده روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه در دانکشده مدیریت و اقتصاد حضور داشتند .

دکتر مشایخی در ابتدای جلسه با اشاره به اینکه در جامعه هنوز فرهنگ حمایت از دانشگاه ها و مراکز علمی گسترده نشده است اظهارات داشت علیرغم اقدامات خیرخواهانه در حوزه های مختلف همچون ساخت مسجد، مدرسه و مراکز درمانی، فرهنگ حمایت از دانشگاه نیاز به توسعه دارد .

دکتر عیسایی رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف نیز در این جلسه بر لزوم یکپارچه سازی و سیستماتیک کردن فعالیت های نیکوکارانه در دانشگاه تاکید کرد.

دکتر غفرانی مدیرعامل بنیاد شریف نیز با اشاره به اینکه مدیریت ساماندهی نیکوکاران و خیرین مرتبط با دانشگاه از جمله وظایف ماهیتی بنیاد شریف است اظهار داشت طبق هماهنگی های به عمل آمده با واحدهای مختلف دانشگاه مقرر گردید بنیاد شریف به عنوان دبیرخانه فعالیت ها و اقدامات مرتبط با موضوع نیکوکاری دانشگاه صنعتی شریف عمل کند.

در این جلسه همچنین مهندس کمیلی مدیر عامل هلدینگ عمران و مسکن ایران که از خیرین و حامیان برجسته دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف است اظهار داشت جلب حمایت های مردمی نیازمند فرهنگ سازی است و مساله ای است که به صورت تدریجی توسعه می یابد.

دکتر مدیری دبیر کمیته مدیریت و اقتصاد انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف نیز شفافیت در عملکرد فعالیت های خیریه را مهم ترین موضوع مورد توجه خیرین برشمرد.

در پایان این جلسه مقرر گردید اساسنامه انجمن خیرین دانشکده مدیریت و اقتصاد در کمیته ای متشکل از نمایندگان واحدهای مختلف مورد بررسی قرار گرفته و در جلسه بعدی به تصویب اعضا برسد.

امضای تفاهم نامه همکاری میان بنیاد شریف و سازمان منطقه آزاد قشم

در راستای استفاده از ظرفیت های علمی دانشگاه صنعتی شریف در حوزه های مختلفی همچون ارائه خدمات آموزشی، برگزاری همایش ها و سمینارها و همچنین مشارکت در طراحی و برنامه ریزی استراتژیک حوزه آی سی تی منطقه آزاد قشم، بنیاد شریف و سازمان منطقه آزاد قشم تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شریف، ارائه خدمات مشاوره در امور بین الملل و همچنین قراردادها و مذاکرات خارجی منطقه آزاد قشم و مشارکت نهادهای مختلف دانشگاه صنعتی شریف در راه اندازی پلتفرم های آی تی منطقه آزاد قشم از دیگر موضوعات مورد توافق در این تفاهم نامه است.

همکاری های دو جانبه در زمینه های پژوهشی، مشاوره ای، مالی و فنی و همچنین اجرای پروژه های مشترک در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از دیگر موضوعات مورد توافق طرفین در این تفاهم نامه است.

این تفاهم نامه روز یکشنبه  توسط حمیدرضا مومنی ازندریانی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و پیروز غفرانی مدیرعامل بنیاد شریف امضاء شد.

دانشگاه صنعتی شریف ۳۸امین دانشگاه دنیا در حوزه ارتباط با صنعت

در آخرین رتبه بندی های معتبر جهانی، دانشگاه صنعتی شریف همچنان بعنوان برترین دانشگاه فنی مهندسی کشور پیشرو است.

به گزارش روابط عمومی، دکتر سیم چی، مدیر امور بین الملل دانشگاه با اعلام این خبر افزود: طبق بررسی پایگاه اینترنتی موسسه رتبه بندی تایمز، دانشگاه صنعتی شریف در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار در حوزه فنی مهندسی در جایگاه ۳۰۱ -۴۰۰ دنیا قرار گرفته است.

وی افزود: در حوزه ارتباط با صنعت نیز دانشگاه صنعتی شریف موفق به کسب رتبه ۳۸ جهانی بر طبق نظام رتبه بندی تایمز شده است که نشان می دهد این دانشگاه درخدمت جامعه از طریق انجام پروژه های کاربردی در صنعت است.
دکتر سیم چی یادآور شد؛ در اولین رتبه بندی دانشگاه های آسیایی تایمز نیز دانشگاه صنعتی شریف موفق به کسب رتبه ۸۳ در سطح آسیا شده است و پس از دانشگاه شریف دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان و علم و صنعت ایران در رده های۸۸ ، ۹۶ و ۱۰۸ قرار دارند.

مدیر امور بین الملل دانشگاه خاطرنشان کرد: در نظام رتبه بندی کیو-اس نیز برای اولین بار دانشگاه صنعتی شریف در شاخص استخدام پذیری فارغ التحصیلان (Graduate Employability Rankings) در رده ۳۰۱ جهان بعنوان برترین دانشگاه کشور در این حوزه شناخته می شود. لازم به ذکر است نام کشور ایران برای اولین بار در این رتبه بندی مشاهده می شود و دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران تنها نمایندگان ایران در این رتبه بندی هستند.
وی ضمن تشکر و قدردانی از زحمات همکاران و دانشجویان ابراز امیدواری نمود که با اجرایی شدن طرح ارتقا دانشگاه صنعتی شریف به تراز بین المللی، شاهد بهبود کیفیت در تمام حوزه های آموزشی، پژوهشی و فناوری باشیم و نتیجه آن ارتقاء جایگاه دانشگاه در نظام های رتبه بندی معتبر جهانی خواهد بود.

اهدای خورشید تابان ژاپن به استاد دانشگاه صنعتی شریف

نشان خورشید تابان، انوار زرین به همراه نقش گل از سوی دولت ژاپن به پاس فعالیتهای فرهنگی و علمی به دکتر رضا یوسفی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اعطا شد.

به گزارش روابط عمومی، نشان خورشید تابان از سوی دولت ژاپن به به دکتر رضا یوسفی استادیار مرکز کارگاههای آموزشی دانشگاه صنعتی شریف تعلق گرفت.
بر اساس این گزارش، در میان ۱۴۰ دریافت کننده خارجی، دکتر رضا یوسفی از ایران موفق به دریافت نشان خورشید تابان، انوار زرین به همراه نقش گل (کیوکو جیتسو شوجوشو به زبان ژاپنی) شد.
دکتر یوسفی سمت های مختلف از جمله رییس کانون دانش آموختگان ژاپن در ایران، داشته که این کانون از جمع ایرانی هایی که با دریافت بورس دولت ژاپن در این کشور درس خوانده اند تشکیل شده است. وی همچنین رایزن فرهنگی و فناوری علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن بوده است.
در دوره تصدی یوسفی به عنوان رییس کانون دانش آموختگان ژاپن در ایران طی سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ وی به عنوان داور امتحان بورسیه دولت ژاپن و مشاور برای ایرانی هایی که تمایل به درس خواندن در ژاپن داشتند در پیشبرد روابط عمومی دوجانبه سهم داشته است.
علاوه بر این وی در زمان انتصابش به عنوان رایزن فرهنگی و فناوری علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران طی سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ در پیشبرد روابط فرهنگی به ویژه در زمینه سینما سهیم بوده و جشنواره سینمایی «عشق و صلح هیروشیما – ایران» که یوسفی یکی از برگزارکنندگان این جشن بوده تاکنون هرسال در ژاپن برگزار شده است.

وقف مرکز تحقیقات فناوری های توانبخشی عصبی هوشمند دانشگاه صنعتی شریف از سوی جناب آقای دکتر جواد موفقیان

در سالهای اخیر نیاز به خدمات توانبخشی در سراسر جهان و از جمله کشورمان روندی فزاینده یافته است که مهمترین دلایل این امر را تغییرات جمعیتی، افزایش حوادث و تصادفات، افزایش تعداد نوزادان دچار مشکلات مادرزادی، و عوارض زندگی مدرن صنعتی تشکیل می دهند. از سوی دیگر، روشهای سنتی توانبخشی بدلایلی نظیر اتکاء به نیروهای انسانی، دشواری دسترسی به خدمات درمانی، و کندی فرآیند درمان، اغلب فاقد کارایی کافی اند. بر این اساس، در سالهای اخیر استفاده از فناوریهای نوین به منظور ارایه ابزارها، روشها و فرآیندهای موثرتر توانبخشی مورد توجه قرار گرفته است.

مرکز تحقیقات فناوریهای توانبخشی عصبی هوشمند جواد موفقیان در سال ۱۳۹۳ توسط دانشگاه صنعتی شریف تاسیس و به نام بنیانگذار خیراندیش آن دکتر جواد موفقیان نام گذاری شد. هدف بنیادی مرکز، بر اساس تجربیات و دستاوردهای گروه پژوهشی توانبخشی دانشگاه صنعتی شریف، معطوف به توسعه سیستم های هوشمند به منظور درمان و توانمند سازی بیماران دچار اختلالات حرکتی ناشی از ناهنجاریهای عصبی است.