حمایت از طرح های توسعه و تجهیز دانشگاه

دانشگاه صنعتی شریف از بدو تاسیس تاکنون، مرکز جذب، تربیت، آموزش و هدایت بهترین استعدادهای جوان کشور بوده است. دانش آموختگان این دانشگاه اعم  از کسانی که وارد صنعت شده و یا در فضای آکادمیک مشغول به کار هستند منشا اثرات بزرگی در سطح ملی و نیز در سطح بین­ المللی شده­ اند.

حفظ سرآمدی در فعالیت­های آموزشی و پژوهشی، تلاش بیشتر در حل مسائل اساسی کشور و ارتقای سطح اثربخشی اجتماعی، اهدافی است که در برنامه راهبردی دانشگاه مورد توجه جدی قرار گرفته ­اند که مسئولیتی فراتر از دستاوردهای گذشته بر عهده دانشگاه صنعتی شریف می­گذارد.انجام این مسئولیت مهم بدون حمایت­ های مادی و پشتیبانی ­های معنوی دولت و جامعه عملا غیرممکن است.

دانشگاه صنعتی شریف در سال­های اخیر با چالش­هایی از جمله چالش کمبود منابع مالی روبرو بوده است. با توجه به شرایط اقتصادی کشور، انتظار می­رود که این چالش در آینده نه تنها مرتفع نشده بلکه تشدید شود. فقر دانشگاه­ ها موجب می­شود که تامین و تجهیز آزمایشگاه ­ها، نگهداری ابنیه و تاسیسات و ایجاد امکانات رفاهی برای دانشجویان و استادان طبق برنامه و با کیفیت لازم انجام نشود.

در تمامی جوامع، مشارکت عنصر اساسی تحقق توسعه پایدار است. دین مقدس اسلام به عنوان مکتبی اجتماعی و انسان ساز، اصل مشارکت و مسئولیت پذیری همگانی در پیشبرد اهداف اجتماعی را مبنای حرکت جامعه بسوی تعالی می­داند. به همین دلیل، مردم دین باور و میهن ­پرست ایران در طول تاریخ افتخارآفرین این سرزمین، همواره در انجام کارهای نیک و عام ­المنفعه پیش­قدم بوده ­اند. ساخت مساجد، مدارس علمیه، آب­ انبارها و کاروانسراها در اعصار گذشته و کمک به ایجاد زیرساخت­های آموزشی، توسعه بهداشت عمومی و امکانات پزشکی و نیز حل مسائل و مشکلات اجتماعی در زمان حاضر نمونه ­های بارز این نیک اندیشی و نیکوکاری است.

اکنون و بیش از هر زمانی دانشگاه ­ها به حمایت نیکوکاران  برای حفظ و ارتقای کیفیت آموزش عالی نیاز دارند.بدون کمک­ های مردمی و مساعدت حامیانی که برای آینده ایران و تربیت جوانان با استعداد آن احساس مسئولیت می کنند، حتی نگهداری سطح فعلی کیفیت امکان­پذیر نخواهد بود و بیم آن می­رود که نتوانیم مسئولیت خود را در قبال تربیت نسل آینده به خوبی انجام دهیم. حامیان دانشگاه صنعتی شریف با نیت انجام مسئولیتی دینی، انسانی و اجتماعی و به هدف فراهم سازی و تقویت شرایط بهتر برای نخبگان کشور، پروژه­ های متعددی را در طول سالیان گذشته انجام داده و از طرح­های مختلفی حمایت کرده ­اند. موارد زیر شامل بعضی از این پروژه ­ها و طرح­های آتی و مورد نیاز در جهت توسعه دانشگاه میباشد.