دانشگاه صنعتی شریف برترین دانشگاه مهندسی و فناوری ایران در سال ۲۰۱۸

در جدیدترین رتبه‌بندی موضوعی QS در سال ۲۰۱۸ ، دانشگاه صنعتی شریف در رتبه ی نخست حیطه ی علوم مهندسی- فناوری قرار گرفت. این دانشگاه همچنین توانسته است در حوزه های مهندسی مکانیک و شیمی نیز رتبه ی نخست را در میان دانشگاههای کشور به خود اختصاص دهد.

 

به گزارش روابط عمومی، بر اساس نظام رتبه بندی QS، دانشگاه های برتر دنیا در ۵ حیطه ی؛ علوم و هنر، مهندسی و فناوری، علوم زیستی و پزشکی، علوم طبیعی و علوم اجتماعی و مدیریت معرفی شده اند که از این میان دانشگاه صنعتی شریف با کسب رتبه ی ۵۰۰-۴۵۱ در حیطه ی مهندسی فناوری و دانشگاه علوم پزشکی ایران در حیطه ی علوم زیستی-پزشکی با کسب رتبه ی ۴۵۰-۴۰۱ ، به عنوان تنها دانشگاههای ایرانی در بین دانشگاه های برتر دنیا قرار گیرند.

همچنین بر اساس این رتبه بندی، دانشگاه صنعتی شریف علاوه بر حیطه ی مهندس و فناوری، توانسته است در حوزه های مهندسی مکانیک و شیمی نیز به عنوان برترین دانشگاه کشور معرفی شود. این دانشگاه در حوزه ی مهندسی مکانیک در رتبه ی نخست کشور و رتبه ی ۳۲۲ دانشگاههای دنیا قرار گرفته است و پس از دانشگاه شریف، دانشگاه تهران رتبه ی ۳۴۷ دانشگاههای دنیا در این رشته را به خود اختصاص داده است.
در رشته ی شیمی نیز دانشگاه صنعتی شریف با کسب رتبه ی ۵۰۰-۴۵۱ تنها دانشگاه ایرانی حاضر در این رتبه بندی است.
گفتنی است، در رشته ی مهندسی برق و الکترونیک نیز این دانشگاه با کسب رتبه ی ۴۰۰-۳۵۱ در رتبه ی دوم دانشگاههای ایران قرار داد.
خاطرنشان می شود؛ رتبه‌بندی QS یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که توسط مؤسسه کاکارلی سیموندز انگلستان صورت می‌گیرد. یکی از رتبه‌بندی مهمی که این پایگاه به صورت سالانه انجام می‌دهد ارزیابی و سنجش دانشگاه‌ها در حوزه‌های موضوعی مختلف است. این رتبه‌بندی موضوعی بر اساس چهار شاخص بررسی شهرت دانشگاه، ارزیابی کارفرمایان، تعداد استنادها به ازای هر مقاله و h-index صورت می‌پذیرد و این شاخص‌ها هر یک با وزنی متناسب با هر حوزه موضوعی، جهت معرفی بهترین دانشگاه‌ها مشخص می‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید